Jaunumi | Izbaudi lidojumu | Baloni reklāmā | Der zināt | Arhīvs | Galerija | Vizītkarte

LATVIJĀ 2004


Robertsona balona projekts "La Minerva"


Homo Volans


pirmais cepelīns virs Badenes ezera Vācijā


Cilvēka pirmais lidojums Latvijā

1804.gada 18.augusts. Rīga. Citadeles laukums, pie patreizējā Nacionālā teātra. Tur pulcējušies gandrīz visi Rīgas iedzīvotāji. Pulcēšanās iemesls lasāms afišā, kura vairākas nedēļas pirms tam atradās pie Rīgas rātes nama:

Tanī 1804-tā gada 18.augustā Anglijas akadēmijas loceklis, daudzu ārzemju ordeņu kavalieris, zinātnieka Voltas līdzstrādnieks, fiziķis profesors sers Robertsons pacelsies gaisā ar balonu.


Tas patiešām notiek! Robertsona balons, skanot publikas izbaiļu kliedzieniem, ko nomaina gaviles un vētraini aplausi, strauji raujas augšup, izlīdzina gaitu un rietumu vēju nests dodas pāri Rīgai.

Veicis aptuveni divdesmit verstis, balons nolaižas Krievupītes krastā pie "Jaun-rotkaļu" mājām, netālu no Pēterburgas lielceļa.

Ziņojums par braucienu tiek noformēts ar vairāku Rīgas rātes amatpersonu parakstiem. Kā ievērojamu notikumu baznīcas ziņās to aprakstījis tā laika Ropažu draudzes mācītājs K.F.Valters, kurš nejauši kļuvis par balona piezemēšanās aculiecinieku.


Šis ir pirmais vēsturiski dokumentētais cilvēka lidojums Latvijā. Lai arī gaisa kuģi vada ārzemnieks un ceļojums nav ilgs, tomēr tā nozīme ir nenovērtējama. Tiek atvērti vārti uz Latvijas debesīm un iezīmēts augšupceļš arī latvju lidotājiem.


Krievu dabas zinātnieks Mihails Lomonosovs, leģendārais fantasts barons Minhauzens, Kurzemes hercogs Pēteris Bīrons, mācītājs un valodnieks Gothards Frīdrihs Stenders, Francijas karalis Ludviķis XVIII, itāļu fiziķis Alessandro Volta, Francijas imperators Napoleons, "jaunlatvietis" Krišjānis Barons, ASV prezidents Ābrams Linkolns, dirižabļu konstruktors grāfs fon Cepelīns.... Katrs no viņiem ir tieši vai pastarpināti saistīts ar lidojumu vēsturi Latvijā.


2004.gada jūnijā būs Latvijas Kara aviācijas 85.gadskārta, savukārt, oktobrī izcilākajam latviešu aviokonstruktoram Kārlim Irbītim paliks 100 gadi.


Vai tie nav pietiekami iemesli, lai veidotu īpašu jubilejas gada pasākumu programmu? Ar izstādēm, konferencēm, publikācijām, speciālu pastmarku, tautas svētkiem?

Lidojuma vēsturi veidojušas izcilas personas, notikumu mozaīkā ir gan labi zināmi, gan mazāk izpētīti, taču interesanti fakti. Tiem jāizskan, lai tos dzirdētu!


foto: no Valmieras


foto: no Valmieras



Gaisa balonā 7 km augstumā

2004.gada 19.februārī Gunārs Dukšte uzstādīja jaunu gaisa balonu lidojuma rekordu, sasniedzot augstumu 7097 m v.j.l.

Gaisa balons "Priekā!", kura sponsors ir energobūvuzņēmums "Remus", lidojumu uzsāka Valmierā plkst.12:32. Jau pēc pusstundas balons tuvojās 4000m augstuma atzīmei un atradās virs Cēsīm. Turpinot palielināt augstumu ar vertikālo ātrumu 2m/sek, rekordaugstuma sasniegšanai bija nepieciešamas tikai 1 stunda un 9 minūtes. Tobrīd balons atradās virs Ogresgala un traucās uz priekšu ar neparasti lielu ātrumu 151 km/st. Turpinot ceļojumu šādā ātrumā bija liela iespēja ielidot Lietuvā. Tā kā šis lidojums ar dienvidu kaimiņiem nebija saskaņots, pilotam nācās strauji samazināt augstumu (4-5 m/sek), lai noķertu lēnākus vējus, kas ļautu piezemēties Latvijā. Lidojums veiksmīgi noslēdzās pēc 2 stundām un 20 minūtēm, kad balons nolaidās Bauskas rajonā netālu no Vecsaules. Kopš pacelšanās brīža pa gaisa līniju bija veikti 139 km. Precīzus lidojuma datus, kā arī grafikus skatiet tabulā.


Šogad šis bija otrais mēģinājums sasniegt 7 km augstumu, jo 13.februārī iecerēto lidojumu nācās atcelt uz vēlāku laiku pārāk lielas mākoņainības dēļ (šādam lidojumam nepieciešams ideāli skaidrs laiks).


Gaisa kuģotājs nākošajā ziemā plāno turpināt 2001.gadā aizsākto projektu, skatīt Latviju no Everesta augstumiem, un pacelties atklātā lidgrozā 8000m augstumā.

Līdzšinējais rekords 6098m tika sasniegts 2003.gada februārī. Reportāža par iepriekšējo lidojumu.

foto: A.Ieviņš

Lidojums Eiropas Savienībā

1.maija rītā lidojumā virs Latvijas galvaspilsētas devās gaisa balons "Rīga", kurš nesa Eiropas Savienības karogu. Nesteidzīgā gaitā pusotras stundas laikā balons nolidoja no Lucavsalas līdz Mežaparkam. Neskaitāmi tūkstoši rīdzinieki un pilsētas viesi varēja vērot gaisa balonu ar Rīgas ģerboni un zili zvaigžņoto karogu saulainajās debesīs Latvijai nozīmīgajā dienā.



Piedalāmies Lietuvas čempionātā

No 2.līdz 6.jūnijam Lietuvā norisinājās Gubernijas kauss 2004 un 12.Lietuvas nacionālais čempionāts gaisa balonu sportā. Izmantojot izdevību, kad sacensības notiek salīdzinoši tuvu Latvijas robežām, ALTIUS komanda devās turp, lai trenētos 16.Pasaules čempionātam, kurš jau pēc pāris nedēļām sākas Austrālijā.

Informāciju par sacensību norisi un rezultātiem meklē www.gubernijacup.lt


ALTIUS komanda pasaules čempionātā

3.jūlijā noslēdzās 16.Pasaules čempionāts gaisa balonu sportā Austrālijā, kurš sākās 26.jūnijā un kurā Latviju pārstāvēja ALTIUS pilots Gunārs Dukšte.


87 pilotu konkurencē no 32 valstīm pasaules čempiona titulu ieguva Vācijas pilots Markus Piepers. Gunārs Dukšte ierindojās 66.vietā. Diemžēl, lidojumiem nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ, čempionāta laikā notika tikai 4 lidojumi, kuros piloti veica 13 uzdevumus, līdz ar to cīņa izvērtās mazāk interesanta kā tika gaidīts.


Ieskaties pasākuma rīkotāju mājas lapā un uzzini kā veicās citiem pilotiem!

Foto stāsts par ALTIUS komandu un pirmajiem lidojumiem zemeslodes otrajā pusē.



Mēs - čempioni!!!

No 21.līdz 24.jūlijam Talsos, vienlaikus ar LMT kausa izcīņu, notika arī Latvijas čempionāts gaisa balonu sportā. Par 2004.gada Latvijas čempionāta uzvarētājiem kļuva ALTIUS komanda - Gunārs Dukšte (pilots), Arta Slavinska, Arnis Miķelsons un Mārtiņš Briģis.


Pasākumā piedalījās gandrīz 20 gaisa baloni no 5 valstīm, un LMT kausu izcīnīja pilots no Lietuvas Rimas Kostiuskevičius.


Lidojumu foto.


Gaisa balonu svētki RĪGAS VĪZIJAS

Atzīmējot pirmā vēsturiski dokumentētā cilvēka lidojuma 200-gadi Latvijā, vienlaikus ar Rīgas pilsētas svētkiem un F2000 ātrumlaivu pasaules čempionāta posmu no 18.-22.augustam notika Starptautisks gaisa balonu festivāls "Rīgas vīzijas".

Svētkos rīdziniekus un pilsētas viesus priecēja kā Latvijas, tā arī Igaunijas un Krievijas gaisa kuģi. Laika apstākļi un piemērotais vēja virziens ļāva veikt 4 lidojumus virs galvaspilsētas un gaisa balonu nakts spīdēšanu 11.novembra krastmalā sestdienas vakarā.


Turpmāk ik gadu pilsētas svētkiem būs cita tēma, veltīta četriem pamatelementiem - ugunij, ūdenim, gaisam un zemei. 2004.gada svētki aizritēja uguns zīmē. Arī karstā gaisa balonu lidojumi nav iedomājami bez uguns līdzdalības. Lidosim kopā!


"Rīgas vīzijas" fotomirkļo - ALTIUS un Igaunijas komandas foto albumi.




Mongolfjē diena

Pasaulē pirmais cilvēka lidojums notika Francijā 1783.gada 21.novembrī. Brāļu Mongolfjē konstruētajā gaisa balonā lidojuma brīnumu atklāja Pilatrs de Rozjē un marķīzs d’Arlands. Līdz ar to tika piepildīts cilvēka mūžsenais sapnis līdzināties putnam.


Latvijā cilvēks pirmo reizi debesīs pacēlās 1804.gada 18.augustā no Citadeles Rīgā. Flāmu aeronauts Gaspars Etjēns Robertsons savā balonā veica ap 20 verstis un piezemējās Lielās Juglas pļavās Ropažu pagastā, netālu no “Rotkaļiem”.


Kopš šiem vēsturiskajiem notikumiem aizritējuši jau vairāk kā 200 gadi.


Tomēr arī modernajā, mūsdienu laikmetā ikviena tikšanās ar romantiskajiem gaisa kuģiem, sirdīm liek iepukstēties straujāk un rosina cilvēkus “pacelties spārnos”. Tradicionāli, ka gaisa kuģotāji visā pasaulē šos svētkus - Mongolfjē dienu, cenšas atzīmēt ar skaistu lidojumu. Dāvanu sev un neskaitāmajiem lidojuma aculieciniekiem uz zemes.


Latvijas gaisa balonu piloti ar savām komandām 2004.gada 21.novembrī devās uz Ropažu pagastu, lai debesīs celtos no Robertsona lidojuma noslēguma vietas pie “Rotkaļiem”. Lielās Juglas krastā tika atzīmēta Latvijā pirmā lidojuma 200gade.


Ieskaties svinību fotogrāfijās un kaut tikai domās atraujies no zemes un ļaujies lidojuma burvībai!