Jaunumi | Izbaudi lidojumu | Baloni reklāmā | Der zināt | Arhīvs | Galerija | Vizītkarte

PILOTU SKOLA



Kā kļūt par gaisa balonu pilotu

Beidzot arī Latvijā, ikviens, kuru interesē iespēja saņemt gaisa balonu pilota licenci, to var iegūt. Kādas ir prasības? Kā rīkoties, lai kļūtu par pilotu?


Vispārīgie noteikumi

Līdzīgi lidmašīnai, helikopteram vai planierim, arī gaisa balons ir lidaparāts, kas reģistrēts valsts gaisa kuģu reģistrā. Gaisa kuģus drīkst vadīt tikai licencēti piloti, kuri pēc apmācību kursa beigšanas un eksāmenu nokārtošanas saņēmuši licenci. Latvijā gaisa balonu pilotēšanai nepieciešamo FBPL licenci (saīsinājums no angļu val. – Free Balloon Pilot Licence) izsniedz Latvijas Republikas Civilās aviācijas administrācija (CAA).

Gandrīz ikviens, kurš spēj vadīt automašīnu, var izpildīt arī gaisa balona (FBPL) licences saņemšanai nepieciešamās prasības. Tomēr apmācību process nebūs viegls un īss. Pilotam jāspēj nevien prasmīgi vadīt savu gaisa kuģi, bet arī pieņemt pareizo lēmumu visnegaidītākajā situācijā, kas saistīta ar lidojuma drošību. Pilots atbild ne tikai par savu, bet arī par pārējo pasažieru dzīvībām.


Prasības, kas jāizpilda, lai iegūtu FBPL

• Mācību lidojumu kopējais ilgums - vismaz 16 stundas. Tās jānolido 24 mēnešu periodā.

• Ne mazāk par 8 lidojumiem (katra ilgums vismaz 30 min).

• Ne mazāk par 4 lidojumiem ar pilotu-instruktoru; pārējie lidojumi ar jebkuru pieredzējušu licencētu gaisa balonu pilotu, kuru akceptējis pilots-instruktors un CAA.

• Lidojumu dienasgrāmatā precīzi uzskaitīti visi nepieciešamie mācību lidojumi.

• Studentpilota dienasgrāmatā atspoguļots mācību lidojumu saturs un tava izaugsme (par ierakstiem līdzatbildīgs tavs pilots-instruktors).

• Pilota-instruktora slēdziens par sagatavotību un rekomendācija patstāvīgam (solo) lidojumam.

• Patstāvīgs (solo) lidojums pilota-instruktora uzraudzībā.

• Pilota-instruktora slēdziens par sagatavotību un rekomendācija pilotēšanas eksāmenam.

• Pilotēšanas prasmes demonstrējums-pārbaude CAA nozīmētam eksaminētājam.

• Nokārtots eksāmens teorētiskajos mācību priekšmetos: Gaisa likumdošana, Navigācija, Meteoroloģija, Cilvēka faktors, Gaisa balona uzbūve un Radiosakari.

• Specializētas Aviācijas medicīnas iestādes izsniegta apliecība par veselības stāvokļa atbilstību vismaz 2.klasei.

• Visi eksāmeni (gan teorētiskie, gan pilotēšanas) veiksmīgi jānokārto 24 mēnešu periodā.

• Jāapmeklē Apkalpes un Zemesīpašnieku attiecību seminārs.

Esi noraizējies? Neuztraucies. Ja arī nebūsi teicamnieks, ar vidēju zināšanu līmeni pietiks, lai izpildītu visas prasības.


Kā rīkoties, lai kļūtu par gaisa balonu pilotu

Tavs mērķis ir iegūt gaisa balonu pilota apliecību (FBPL) ar nepieciešamajām kvalifikācijas atzīmēm. Taču, uzsākot apmācību procesu, vispirms ir jāsaņem Studentpilota apliecība, kura tev dos tiesības piedalīties nodarbībās, veikt mācību lidojumus un kārtot eksāmenus. Pēc veiksmīgiem eksāmeniem tu to apmainīsi pret “īsto” pilota apliecību (FBPL) un jau pilnīgi patstāvīgi varēsi vadīt savu gaisa kuģi.


Apmācība

Iesakām rīkoties sekojoši:

1. Iepazīsties ar vietējiem gaisa kuģotājiem un pievienojies kādam balonlidošanas aktīvistu pulciņam (klubam). Viņu pieredze un palīdzība tev ļoti noderēs nevien mācību laikā, bet arī turpmāk.

2. Vismaz vienu reizi izmēģini lidojumu kā pasažieris. Tā tu pārliecināsies, vai tava izvēle ir pareiza, pirms uzsāksi tērēt enerģiju, laiku un naudu, kas būs nepieciešami turpmākajām mācībām.

3. Specializētā aviācijas medicīnas iestādē pārbaudi veselību un saņem vismaz 2.klases Veselības apliecību.

4. Iegādājies turpmāk nepieciešamos gaisa kuģotāja dokumentus: Studentpilota dienasgrāmatu (tā būs vajadzīga apmācības procesā) un Lidojumu dienasgrāmatu (tajā jāreģistrē visi lidojumi).

Abas dienasgrāmatas vari pasūtīt un iegādāties klubā ALTIUS: altius@altius.lv vai piezvanot 7611614.

5. Apmeklē ALTIUS rīkoto Apkalpes un Zemesīpašnieku attiecību semināru! Šajā vienas dienas seminārā tu uzzināsi par drošības jautājumiem, kas jāievēro, darbojoties gaisa balona zemes komandā, kā arī par to, kā veidot attiecības ar zemes īpašniekiem, kuru nelūgtie viesi ir gaisa baloni pirms un pēc lidojuma.

6. Rūpīgi iepazīsties ar gaisa balonu pilotu (FBPL) apmācību programmu un licences saņemšanas noteikumiem. Tie pieejami CAA interneta mājas lapas: www.latcaa.gov.lv sadaļā dokumenti. Programma, pašmācību procesam ieteicamās grāmatas, metodiskie materiāli, palīglīdzekļi un praktiski padomi, atrodami arī Studentpilota dienasgrāmatā.

7. Iegādājies rekomendētās grāmatas un materiālus. Sāc iepazīt topogrāfiskās un aviācijas kartes, apgūsti apzīmējumus un pat patrenējies tajās orientēties, ceļojot ar auto.

8. Izvēlies Pilotu skolu, kurā apgūt gaisa kuģotāja zināšanas un prasmi. Apmācību var veikt tikai CAA apstiprināta mācību iestāde vai pilots-instruktors.

9. Apmācību procesā pats pārliecinies, vai esi pietiekami apguvis visas mācību programmā minētās tēmas un sagatavojies eksāmeniem.

10. Sakrāj nepieciešamās mācību lidojumu stundas, saņem pilota-instruktora rekomendāciju un dodies savā pirmajā patstāvīgajā (solo) lidojumā.

11. Patstāvīgi pacēlies! Patstāvīgi nolaidies! Domā, ka esi gatavs pilotēšanas eksāmenam? Nepārsteidzies. Lūdz, lai pilots-instruktors tevi vēlreiz lidojumā noeksaminē atbilstoši CAA eksāmena stingrajām prasībām.

12. Saņem Pilotu skolas beigšanas sertifikātu un atbildīgā pilota-instruktora rekomendāciju CAA Pilotēšanas eksāmenam.

13. Veiksmīgi nokārto CAA eksāmenu teorētiskajos mācību priekšmetos.

14. CAA eksaminētājs pārbauda tavu lidošanas prasmi (sākot no lidojuma plānošanas, līdz pat laipniem viesmīlīgā zemes īpašnieka atvadu vārdiem, pēc piezemēšanās). Viss kārtībā – ieskaitīts!

15. Pēc dažām dienām tu saņem ilgi loloto gaisa balona pilota apliecību (FBPL). Tu esi pilots - kapteinis!

16. Vienojies ar kluba biedriem par kopīgā gaisa balona izmantošanas nosacījumiem un … Aiziet debesīs!


Vai

Iegādājies savu balonu. Tad būsi neatkarīgs un tikai pats izlemsi kad? kur? un kāpēc? lidot. Vilinoši! Nu tad rīkojies!

Krāj lidojumu stundas un pieredzi. Pēc kāda laika arī tu varēsi pretendēt uz papildus kvalifikācijas atzīmēm licencē un kļūt par pilotu-instruktoru vai eksaminētāju.

Sportiskā azarta apmierināšanai ir citas iespējas:

• FAI/CIA rekordi un Meistaru nozīmes

• Nacionāli un starptautiski rekordi

• Sacensības un festivāli


Nepieciešama palīdzība, konsultācijas? Gaidām tevi! Ziņo mums uz altius@altius.lv, vai pa tālruni 7611614.

Papildus informāciju par gaisa baloniem vari apskatīt www.fai.org/ballooning un www.cameronballoons.co.uk


Lidosim kopā!